“Музика великого генія. Й.С. Бах”

Дата, час, місце

  • 16/09/2021
  • 19:00
  • вулиця Соборна, 137, Рівне, Зал камерної та органної музики
  • 0677501359; 0962945812

За участі Олени Мацелюх (орган).

Програма концерту

Прелюдія и фуга до мажор, BWV 531
Симфонія з кантати «Ми вдячні Тобі, Господи» (Wir danken dir, Gott, wir danken dir)  BWV 29
Хоральна прелюдія «Взиваю до тебе, Господи» (Ich ruf zu Christ Herr) 639
Фантазія и фуга ля мінор, BWV 561
Концерт соль мажор, BWV 1048
«Вівці можуть пастись вільно» (Schafe können sicher weiden BWV 208/9)
Пасакалія до мінор, BWV 582
Токата и фуга BV 565

Цікаві факти про Йоганна Себастьяна Баха
– За своє життя Бах вісім разів міняв місце проживання, переїжджаючи з міста в місто (Айзенах, Ордруф, Люнебург, Веймар, Арнштад, Мюльхаузен, Веймар, Кетен, Лейпциг).
– Йоганн рано втратив батьків. Уже в 10 років він переїхав з рідного Айзенаха в Ордруф до брата, який і почав навчати його музиці.
– Вже в дитинстві навчався грі на органі та клавірі. В юності також співав у церковному хорі.
– Бах володів унікальним слухом. Один раз прослухавши твір, він міг його виконати без жодної помилки.
– Окрім рідної німецької мови, Бах також володів італійською та французькою.
– Бах був геніальним учителем музики, що ніколи не брав грошей за свої уроки. Його улюбленим заняттям було відвідуваня якоїсь маленької церкви, куди він приходив, переодягнувшись бідним учителем музики.
– Був глибоко віруючою людиною, часто перечитував Біблію і регулярно ходив до сповіді. Свої твори підписував «Soli Deo Gloria» (слава лише Богові).
– Саме завдяки Баху в храмах зазвучали жіночі голоси (довгий час для католиків та протестантів це було недопустимо, дозволялося співати тільки чоловікам). Першою жінкою, яка заспівала в церковному хорі, стала його дружина, Марія Барбара.
– Ще з XVII століття в Німеччині ходив жарт «Кожен Бах – музикант, кожен музикант – Бах». У самого І. С. Баха було 20 дітей від двох шлюбів. Вижило тільки сім, але всі вони теж стали музикантами, продовживши сімейну традицію.
– Двоє синів Баха стали відомими композиторами: Вільгельм Фрідеман Бах («гальський Бах») та Карл Філіпп Емануель Бах («берлінський» або «гамбурзький Бах»).
– Відомо, що композитор любив засинати під музику і взагалі любив міцний і здоровий сон. Увечері, коли він лягав спати, три його сини по черзі грали йому на клавесині. Відомо, що кілька клієнтів замовляли йому композиції, під які було б добре засинати.
– За свою довгу музичну кар’єру Бах написав понад 1000 творів всіх існуючих музичних жанрів за винятком опери. Перший свій твір композитор написав у 15 років.
– Сучасником Баха був Г.Ф.Гендель, який жив в 50 км від Веймара. Обидва композитора мріяли зустрітися один з одним, але зустріч так і не відбулася.
– В останні роки життя славетний композитор майже осліп, і хоч йому не раз робили операції, вони йому не допомогли.
– Бах лишив великий матеріальний спадок (це були гроші, нерухомість, колекція музичних інструментів, колекція унікальних церковних книг).
– Могила Баха, похованого на кладовищі при одній з церков в Лейпцигу, була загублена на багато десятиліть і її випадково виявили лише в кінці XIX століття.
– Біографія Баха була вперше написана в 1802 році німецьким теоретиком музики Іоганном Форкелем. Його вважають одним із засновників сучасного музикознавства.
– Музика Баха в числі кращих творінь людства записана на золотий диск космічного апарата «Вояджер», запущеного в міжзоряний простір.